ReHis - Literatúra
rehis logo
Akcia: Rozšírené hľadanie Výsledok predchádzajúceho hľadania Všetky záznamy Tlačiť Pomocník

Vývin a súčasný stav vyučovania Braillovho písma

Druh adresy (o koho ide):

príručka

Jazyk:

SK

Autor:

Cintula Vladimír, Vagaský Peter

Dátum publikovania:

00//0000

Text:

Písmo pre nevidiacich má svoju históriu. Bolo to obdobie hľadania, keď písmo prechádzalo búrlivým vývojom, obdobie, keď sa hľadali spôsoby najjednoduchšie, pritom optimálnej formy tvaru tohto písma. Písmo pre nevidiacich ma svoju súčasnosť. Každý nevidiaci má možnosť s písmom sa oboznámiť, naučiť sa ho a pracovať s ním. Popri individuálnom osobnom upotrebení má písmo pre nevidiacich aj širšie uplatnenie. Každoročne vychádza množstvo učebníc, časopisov, odbornej i vedeckej literatúry práve v písme pre nevidiacich.
Písmo pre nevidiacich, t. j. Braillovo písmo, má vzhľadom na svoju univerzálnosť použitia a svoju budúcnosť a perspektívu nových možností aplikácie v praxi. Nové možnosti aplikácie Braillovho písma sa črtajú v spolupráci s mladou vedeckou disciplínou elektronikou. Práve elektronika umožňuje konštruovať mnohé účinné pomôcky pre nevidiacich. Ide hlavne o špeciálne prídavné zariadenie a výstupy v Braillovom písme. Sú to rôzne technické zariadenia, ktoré možno pripojiť k mnohým druhom aparatúr. Myslíme tie aparatúry, ktoré riešia problémy mechanizácie a automatizácie spracúvania a komunikácie dát a informácií. Braillovo reliéfne bodové písmo sa presadilo svojou jednoduchosťou a univerzálnosťou použitia už takmer na celom svete. O potrebe písma a písania pre nevidiacich netreba diskutovať a netreba dokazovať jeho opodstatnenie. V štúdii sme naznačili celý vývoj písma až po súčasné najpoužívanejšie Braillovo písmo. Zaoberali sme sa problematikou metodiky vyučovania a snažili sme sa poukázať na aktuálne problémy jeho funkcie v súčasnosti.
Bez písma si už ani nevieme praktický život predstaviť. Niet oblasti v ľudskej činnosti, kde by sme sa bez písma zaobišli. Je a musí byť našou snahou Braillovo písmo všetkým, ktorí ho potrebujú, priblížiť a sprístupniť a skrátiť trvanie procesu od vyučovania po jeho praktické využívanie v praxi.

Kľúčové slová:

Braillovo písmo, pravidlá zápisu slovenského Braillovho písma, slepecké písmo, bodové písmo, slabozraký, porucha zraku, slabozrakosť