ReHis - Literatúra
rehis logo
Akcia: Rozšírené hľadanie Výsledok predchádzajúceho hľadania Všetky záznamy Tlačiť Pomocník

Agenda 22 - Návod pre miestne samosprávy

Druh adresy (o koho ide):

publikácia

Jazyk:

SK

Autor:

kolektív autorov

Vydavateľ:

Slovenský zväz zdravotne postihnutých

Podtitul:

Plánovanie politiky zohľadňujúcej potreby zdravotne postihnutých občanov.

Rok:

2002

ISBN:

80-89029-55-8

Štát:

Slovensko

Dátum publikovania:

00//0000

Strany:

59

Text:

Rozhodnutia miestnej samosprávy majú vplyv na každodenný život zdravotne postihnutých občanov. Tieto rozhodnutia sa môžu týkať bývania, vzdelávania, sociálnej starostlivosti a mnohých ďalších. To znamená, že je dôležité, aby miestna samospráva zohľadňovala potreby zdravotne postihnutých občanov pri prijímaní všetkých rozhodnutí.

Členské štáty OSN jednomyseľne schválili „Štandardné pravidlá na vytváranie rovnakých príležitostí pre osoby so zdravotným postihnutím“. Tie sú účinným prostriedkom na vytváranie politiky zohľadňujúcej potreby osôb so zdravotným postihnutím. Švédske organizácie osôb so zdravotným postihnutím vypracovali metódu známu ako Agenda 22, ktorá sa zaoberá procesom vytvárania plánov politiky zohľadňujúcich potreby zdravotne potiahnutých občanov podľa Štandardných pravidiel.

Agenda 22 vychádza z ľudských práv a môže byť významným nástrojom úspešnej spolupráce medzi organizáciami osôb so zdravotným postihnutím a miestnou samosprávou.
Tento materiál je nazývaný „Agenda 22 – Miestna samospráva – Návod na plánovanie politiky zohľadňujúcej potreby zdravotne postihnutých občanov“. Hovorí o spôsoboch, ako môže miestna samospráva v spolupráci s organizáciami osôb so zdravotným postihnutím spomínaný plán vypracovať.
Tento materiál obsahuje tiež navrhovaný postup, ako sa dostať do myšlienky ku konkrétnemu plánu. Agenda 22 sa skladá z troch častí:
1. Charakteristika dobrého plánu
2. Rovnocennosť partnerov
3. Od myšlienky k dobrému plánu

V druhej časti tohto materiálu nájdete skupiny otázok. Tieto otázky je možné použiť pri posudzovaní súladu služieb a aktivít na miestnej úrovni so spomínanými Pravidlami.

Miestne samosprávy o Švédsku vytvorili a používajú túto metodiku a na jej základe vypracovávajú plány politiky zohľadňujúcej potreby zdravotne postihnutých občanov. Autori materiálu veria, že aj iné krajiny môžu úspešne využiť spomínanú metodiku. Preto ju upravili tak, aby bola použiteľná tiež mimo územia Švédska.

Štruktúra a činnosť samosprávy sa môže v jednotlivých krajinách výrazne odlišovať, tento materiál je napriek tomu použiteľný pre všetkých, ktorí prijímajú rozhodnutia ovplyvňujúce každodenný život občanov.

Kľúčové slová:

Zvyšovanie uvedomenia, liečebná starostlivosť, rehabilitácia, podporné služby, prístupnosť, vzdelávanie, zamestnávanie, údržba príjmu a sociálne zabezpečenia, rodinný život a integrita osobnosti, kultúra, oddychová činnosť, šport, náboženstvo, informácie a výskum, taktika a plánovanie politiky, legislatíva, hospodárska politika, koordinácia práce, organizácie osôb so zdravotným postihnutím, zaškoľovanie personálu, monitorovanie a vyhodnocovanie programov riešenia problémov zdravotného postihnutia pri realizácii Pravidiel na národnej úrovni, odborná a ekonomická spolupráca, medzinárodná spolupráca,