ReHis - Adresy
rehis logo
Akcia: Rozšírené hľadanie Výsledok predchádzajúceho hľadania Všetky záznamy Tlačiť Pomocník

Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu

Ulica:

Štúrova 36

PSČ/Ulica:

054 66

Obec:

Levoča

Okres:

Levoča

Kraj:

Prešovský

Úplné telefónne číslo:

053/4513648

Úplné faxové číslo:

053/4513648

Štát:

Slovensko

E-mail:

spravca@skn.sk

Internet:

www.skn.sk

Poznámka:

Uverejnené informácie sú spracované na základe internetovej stránky www.skn.sk

Text:

Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči je jediným a jedinečným celonárodným knižnično-informačným centrom pre zrakovo hendikepovaných ľudí Slovenskej republiky i Slovákov žijúcich v zahraničí. Od 1. 1. 1999 je štátnou príspevkovou organizáciou priamo riadenou Ministerstvom kultúry SR.

Poslaním SKN je spracovávať dokumenty - knihy, učebnice, časopisy - do foriem prístupných vnímaniu nevidiacich. V praxi to znamená, že SKN vydáva svoje produkty v Braillovom písme, vo zvuku na CD a magnetofónových kazetách, v čiernotlači vo zväčšenom type písma a v digitálnej podobe. Takto spracované dokumenty sú zaraďované do knižničných fondov a formou prezenčných, absenčných a zásielkových výpožičných služieb sú k dispozícii nevidiacim a slabozrakým abonentom i ostatným záujemcom.

SKN metodicky usmerňuje 26 oddelení pre nevidiacich a slabozrakých používateľov vo verejných knižniciach na území celého Slovenska, vrátane Mestskej knižnice v Bratislave, ktorým zároveň poskytuje zvukové dokumenty.
Kniha a čitateľ
SKN ročne navštívi okolo 6000 používateľov. Knižnica vypožičia takmer 40000 knižničných jednotiek, z toho 2000 v Braillovom písme. Počet zásielok predstavuje 30000 knižničných jednotiek. Ročný prírastok zvukových dokumentov je 1500 knižničných jednotiek, t. j. 170 titulov a 180 knižničných jednotiek = 60 titulov v Braillovom písme. V knižničnom fonde SKN sa nachádza 31000 knižničných jednotiek, z toho približne 4300 titulov zvukových kníh a 1900 titulom v Braillovom písme. Služby SKN využíva asi 1800 zrakovo hendikepovaných používateľov.

Braillova tlač
Prvou učebnicou vytlačenou v tlačiarni bol šlabikár Prvé krôčky (1948). SKN okrem kníh, učebníc a časopisov v Braillovom písme vydáva a tlačí aj kalendáre - jednolistový, veľký braillovský, stolový a nástenný reliéfny.

Časopisy
SKN vydáva 17 časopisov v troch verziách, s rôznou periodicitou.
V Braillovom písme vychádzajú: Nový život (prvé číslo vyšlo v septembri 1949), Vierka, Mladosť, Šach, Nádej, Kultúrno-literárny výber.

Vo zvukovom vyhotovení vychádza: Nový život, Prameň, Pohyb, Novet, Dotyky, Akord, Rozhľady, Nádej a Vodiaci pes. Vo zvuku vychádzajú aj časopisy Život, Plus 7 dní a Rebecca.
Priezor a Vierka v čiernotlači so zväčšeným typom písme sú určené slabozrakým čitateľom.
Redakcia poskytuje čitateľom slepecké časopisy aj elektronickou formou cez internet.

Zvuková kniha
S nahrávaním zvukových kníh na magnetofónové pásy a kazety sa začalo v roku 1962. Vo zvukových štúdiách SKN v systéme DAISY bola v roku 1997 vyrobená prvá kniha na kompaktnom disku. Od júna 1997 sa začal v Levoči testovať aj špeciálny prehrávač DAISY kníh - Plextalk.

DAISY – Digital Audiobased Information System (Číslicový zvukovo informačný systém) predstavuje nový revolučný systém výroby, záznamu a čítania zvukových kníh. DAISY zvukové knihy sú vhodné pre študentov i zamestnaných nevidiacich i slabozrakých s vysokými nárokmi na rýchle vyhľadávanie konkrétnych informácií v čítanom texte. DAISY zvukové knihy môžu byť prehrávané na štandardných osobných počítačoch s CD ROM mechanikou a zvukovou kartou alebo na špeciálnych CD prehrávačoch.

Najproduktívnejší načítavatelia zvukových kníh: Igor Makovický, Igor Šabek, Nora Selecká, Jana Dolanská.

Dni Mateja Hrebendu
SKN sa podieľa na organizovaní DMH – celoslovenskom finále súťaže nevidiacich a slabozrakých občanov v umeleckom prednese poézie a prózy a zároveň prehliadky vlastnej tvorby nevidiacich a slabozrakých autorov. Aktualizovaný Štatút DMH pri príležitosti 200. výročia narodenia Mateja Hrebendu, 7. marca 1996 v Hnúšti podpísali štatutárni zástupcovia SKN, Matice slovenskej a Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Čo dokážu naše ruky

Celoslovenská predajno-prezentačná výstava ručných prác nevidiacich a slabozrakých z celého Slovenska, ktorej iniciátorom a realizátorom je slepecká redakcia SKN. Koná sa každé dva roky a doteraz sa uskutočnili dva ročníky.

Kľúčové slová:

Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu, knižnično-informačné centrum pre zrakovo hendikepovaných ľudí, knižničné a informačné služby nevidiacim a slabozrakým, nevidiaci Slováci žijúci v zahraničí, zvukové dokumenty na CD a audiokazetách, zvuk na CD a MC, tlač dokumentov v Braillovom písme, tlač časopisov pre slabozrakých so zväčšeným typom čiernotlače (Magnaprint), digitalizácia textov, výroba reliéfnych obrázkov pre nevidiacich, časopisy pre NS, knižničné služby formou zásielkových výpožičiek v rámci celej republiky i Slovákom žijúcim v zahraničí, absenčné a prezenčné výpožičky, individuálne špecifické požiadavky na spracovanie dokumentov pre NS, oddelenia pre NS používateľov vo verejných knižniciach na území celej SR, Knižnica pre nevidiacich v Budapešti, potreby nevidiacich a slabozrakých príslušníkov maďarskej menšiny na Slovensku, Knižnica a tlačiareň pre nevidiacich v Prahe, DAISY, Plextalk, Dni Mateja Hrebendu, Čo dokážu naše ruky, Levoča

Media: