ReHis - Adresy
rehis logo
Akcia: Rozšírené hľadanie Výsledok predchádzajúceho hľadania Všetky záznamy Tlačiť Pomocník

Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb Svidník

Druh adresy (o koho ide):

Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb

Zriaďovateľ:

Prešovský samosprávny kraj

Ulica:

SNP 301/6

PSČ/Ulica:

089 01

Obec:

Svidník

Okres:

Svidník

Kraj:

Prešovský

Úplné telefónne číslo:

054788 2140

Štát:

Slovensko

E-mail:

ddadss@vl.sk

Internet:

ddadss.vl.sk

Poznámka:

Ďalšie e-mailové adresy:

dd.ekonom@vl.sk
socialne@vl.sk

Text:

Informácie o zariadení

DD a DSS vo Svidníku je kombinované zariadenie sociálnych služieb, v ktorom sa starostlivosť poskytuje celoročne v domove dôchodcov – pre občanov, ktorí sú poberateľmi starobného dôchodku a ich zdravotný stav si vyžaduje sústavnú starostlivosť, ktorú im nedokážu zabezpečiť rodinní príslušníci ani poskytovanie opatrovateľskej služby. V domove sociálnych služieb je poskytovaná starostlivosť pre občanov s telesným a zmyslovým postihnutím, s duševnými poruchami a poruchami správania ako je uvedené v prílohe č. 2 zákona č.195/1998Z.z. o sociálnej pomoci. Poskytnutie inej sociálnej služby dostatočne nerieši sociálnu núdzu tohto občana.

Kapacita zariadenia: 128, v časti DD: 64, v časti DSS : 64.


Stravovanie

Strava sa poskytuje päťkrát denne - raňajky, desiata, obed, olovrant, večera. Obyvatelia – diabetici šesťkrát denne. Obyvatelia sú povinní odobrať aspoň dve jedlá denne, z ktorých jedno jedlo je obed. Strava je v súlade so zásadami zdravej výživy, obyvatelia majú možnosť odoberať racionálnu stravu, neslanú, diabetickú, žlčníkovú diétu. Strava sa pripravuje na základe jedálneho lístka. Jedálny lístok zostavuje stravovacia komisia. Jej členom je aj zástupca obyvateľov. Pri zostavovaní jedálneho lístka sa prihliada na pestrosť poskytovanej stravy, t.j zabezpečenie optimálneho prívodu energie a živín vo forme bielkovín, tukov, cukrov, vitamínov, minerálnych látok a vody primerane k veku a zdravotnému stavu obyvateľov.


Bývanie

Obyvatelia majú možnosť bývať v jedno- a dvojlôžkových izbách, ktorých súčasťou je kúpelňa, sprchovací kút, WC. V každej izbe je štandartné vybavenie–lôžko, skrine, nástenné poličky, stôl, stoličky , záclony, závesy, svietidlá. Obyvatelia si môžu po príchode do zariadenia vybaviť izbu vlastným nábytkom–s prihliadnutím na priestorové možnosti a v dvojlôžkovej izbe bez narušenia súkromia spolubývajúceho. Obyvatelia môžu mať vlastný televízor, rádio.




Zaopatrenie

DD a DSS zabezpečuje obyvateľom upratovanie, poskytovanie posteľnej bielizne, pranie, žehlenie posteľnej bielizne aj osobného šatstva, údržbu a opravu osobného vybavenia, poskytovanie pomoci na zabezpečenie nevyhnutných životných úkonov ak to vyžaduje nepriaznivý zdravotný stav občana – holenie, pomoc pri obliekaní, presune na vozík alebo lôžko, pri použití WC, kúpanie, pomoc pri podávaní jedla a pri pití, dohľad u občanov s ťažkými duševnými poruchami a poruchami správania.

Sociálna práca v zariadení

Sociálni pracovníci sú v každodennom kontakte s obyvateľmi, poskytujú im informácie, rady, pomáhajú prekonávať rôzne náročné situácie, v ktorých sa ocitnú. Už pred nástupom občana do zariadenia získavajú a spracúvajú informácie o jeho sociálnej situácii, zdravotných ťažkostiach, rodinných pomeroch a spoločne s občanom sa snažia nájsť čo najlepšie riešenie jeho situácie. Ak je umiestnenie do ZSS najvhodnejšou alternatívou, sociálny pracovník pokračuje v priebežnom získavaní údajov o obyvateľovi a v spolupráci s ostatnými zamestnancami pre neho vytvára čo najideálnejší program, aktivity, stanovuje individuálny plán rozvoja jeho osobnosti.
Sociálna práca je dôležitá najmä v období adaptácie, kedy si obyvateľ zvyká na nové prostredie, nových ľudí, vtedy mu treba pomôcť prekonať pocit vylúčenia z aktívneho života, pocit nepotrebnosti, straty zmyslu života. Zároveň sociálni pracovníci pomáhajú obyvateľom pri riešení ich každodenných problémov, udržujú ich kontakty s rodinou, vonkajším prostredím.
Sociálni pracovníci
- sa zúčastňujú na rozhodovacom procese v zariadení, na procese prijímania občanov,
- vykonávajú sociálne šetrenie v domácom prostredí žiadateľa o umiestnenie do zariadenia sociálnych služieb,
- spracúvajú sociálnu agendu, záznamy, správy, sociálne anamnézy, smernice
- podieľajú sa na organizovaní kultúrno–spoločenských akcií pre obyvateľov


Individuálna a skupinová práca s obyvateľmi

Prostredníctvom sociálnej diagnostiky a rediagnostiky sa zisťujú individuálne schopnosti, možnosti, potreby a záujmy každého obyvateľa a na základe týchto informácií je stanovený individuálny plán rozvoja osobnosti obyvateľa. Veľká pozornosť sa venuje jeho zdravotnému stavu, sociálnym a intelektovovým možnostiam. Cieľom je v čo najväčšej miere podporovať fyzickú a duševnú kondíciu každého obyvateľa, zapájať ho do rôznych činností a aktivít, udržovať jeho kontakt so spoločenským prostredím.

Skupinová práca s obyvateľmi udržiava ich vzájomnú súdržnosť, podporuje schopnosť kooperácie, vzájomnej komunikácie a tolerancie rozdielnosti. Zároveň rozvíja ich tvorivé myslenie a zmysluplne napĺňa voľný čas. Naši obyvatelia majú možnosť navštevovať skupinové stretnutia, na ktorých sa spoločne rozoberajú témy podľa vlastného výberu a záujmu, diskutuje sa o aktuálnych problémoch a spoločne sa nachádzajú možnosti riešenia. Súčasťou skupinovej práce s obyvateľmi sú aj rôzne formy kultúrnej, záujmovej a pracovnej činnosti.

Kľúčové slová:

Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb, celoročná starostlivosť, starobný dôchodok, telesné a zmyslové postihnutie, duševné poruchy a poruchy správania, diétne stravovanie, bývanie, vlastný nábytok, zaopatrenie, Svidník